problemem jest samo zarejestrowanie firmy. Kiedy okaże się, że została ona zarejestrowana, należy przede wszystkim określić, w jakim sektorze czy też branży będzie funkcjonowała. Gdyby profil działalności zmienił się, należy niezwłocznie zgłosić to do odpowiednich instytucji. Każdy z właścicieli firmy, powinien zastanowić się nad usługami takie, jak porady prawne. Kancelarie prawnicze proponują doświadczonych adwokatów, którzy reprezentują także drobne przedsiębiorstwa, gdy w grę wchodzą problemy z klientami lub niegodnymi zaufania współpracownikami. Przedsiębiorcy są także często narażeni na wyciek tajemnic służbowych, co może być karane dotkliwymi karami grzywny. Prawo jest po stronie poszkodowanego, jednak powinien on udowodnić winę nieuczciwego pracownika czy klienta. Czasami jest to trudne, zwłaszcza gdy w grę wchodzą wyłącznie relacje świadków, a nie namacalne dowody.
O co chodzi z tym mobbinigiem?
Ze względu na wysoki stopień bezrobocia, niektórzy pracodawcy czują się bezkarni, traktując bardzo źle swoich pracowników. Pojawiło się pojęcie, nazywane mobbingiem, a więc dręczeniem pracowników. Mobbing ma bardzo szerokie znaczenie, ponieważ może wiązać się zarówno z prześladowaniem psychicznym, fizycznym, jak i seksualnym. Nie musi również dotyczyć relacji pracodawcy i jego podopiecznego, choć jest to najczęstsze, ale także wywierania nacisków ze strony pracowników na swoich kolegów. Mobbing jest zjawiskiem mocno piętnowanym przez prawo, ponieważ może prowadzić nie tylko do chęci zrezygnowania z pracy, ale także do załamania nerwowego. Osoba, która padnie ofiarą tego przestępstwa, powinna zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy do Sądu Pracy, który orzeknie co dalej zrobić ze sprawą i z całą pewnością zasądzi na rzecz poszkodowanego odszkodowanie. Udając się na porady prawne, warto mieć ze sobą jakieś dowody lub kontakt do świadków, ponieważ prawnicy danej kancelarii będą mieli szanse na szybsze i sprawniejsze rozwiązanie sprawy.
Prowadzisz firmę w Polsce?
Prowadzenie w Polsce własnej firmy nie jest wcale takie lekkie, łatwe i przyjemne jak przekonuje rząd. Jednak najpierw trzeba rozróżnić samozatrudnienie od jednoosobowej działalności gospodarczej, Od strony formalnej to niby jedno i to samo. Dlaczego tak nie jest? Ponieważ samozatrudnieni pracują dla konkretnych firm, i zamiast pensji dla pracownika po prostu wystawiają faktury lub rachunki. Osoba która rozkręca swój biznes to coś zupełnie innego - nie pracuje się wtedy na rzecz jednej firmy, tylko dla własnych klientów. Samozatrudniony jest bardziej kimś w rodzaju pośrednika między korporacją, a docelowym klientem. Wiadomo, że w ten sposób duże firmy po prostu tną koszty związane z zatrudnieniem pracownika. Ale do rzeczy - ta różnica jest ważna, ponieważ rzeczywistość urzędnicza dla osoby, która rzeczywiście pracuje nad własnym biznesem nie jest wcale fajna. Mamy bardzo skomplikowane prawo podatkowe oraz to dotyczące działalności gospodarczej i naprawdę trudno, żeby każdy początkujący przedsiębiorca się w tym orientował. To prawda, że łatwo jest założyć swoją firmę i nawet nie trwa to zbyt długo. Jednak... spróbuj założyć spółkę. Bez pomocy radcy prawnego ciężko trudno jest się zmierzyć z tematem. Zmierzam do tego, że warto wkalkulować w koszty prowadzenia działalności chociaż podstawową obsługę prawną. Z pewnością podniesie to komfort psychiczny i zamiast skupiać się na wypełnianiu druczków i formularzy, będzie można skupić się na rozwoju firmy.